ماهنامه علمی سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب)
شناسه نشریه
تماس با ما
آدرس: تهران صندوق پستی 1558-14665
کد پستی: 1981619353
تلفن تماس: 02122065569
ایمیل: info@bahareadab.com
درباره نشریه
ماهنامه بهار ادب ،ماهنامه سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی(بهار ادب سابق)، ماهنامه ای خصوصی است که توسط آقای دکتر امید مجد بنیانگذاری شده و دارای دسترسی باز (به متن مقالات) است. در این نشریه از سیاست داوری تخصصی دو سو ناشناس در بررسی مقالات استفاده میشود و همه مقالات ارسالی باید با نرم‎افزار مشابهت ‎یاب سمیم نور بررسی شوند تا از اصالت آنها اطمینان حاصل شده و پس از آن به دقت مورد ارزیابی قرار میگیرند. این نشریه در بررسی و انتشار مقالات علمی با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) میباشد و از آیین‎ نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی مینماید.
مطالعه بیشتر درباره این نشریه
آمار و ارقام نشریه
تاریخ شروع چاپ نشریه 1387
درجه کیفیت در ISC Q2
ضریب تاثیر در ISC 0.152
تعداد جلد در سال 12
تعداد مقاله در سال 144
تعداد مقالات چاپ شده 1612
نرخ پذیرش(%) 21.3
تعداد مقالات پژوهشی چاپ شده 1,612
تعداد بازدید کننده مقالات 2,694,173
تعداد دریافت فایل اصل مقاله 1,215,719
تعداد صفحات مقالات 33,852
تعداد کل منابع مقالات 25,792
اصول شفافیت En

طرح پژوهش مناسب

تحقیقات خوب باید دارای نظم منطقی و طرح پژوهشی مناسب بوده و معیارهای اخلاقی پژوهش را رعایت کرده باشد. انجام تحقیقات با استانداردهای پایین‎تر ممکن است به منزله سوء رفتار پژوهشی باشد. نویسندگان مسئول کل محتوای علمی و همچنین صحت اطلاعات کتابشناسی هستند.

تجزیه و تحلیل داده‎ ها

داده ها باید به طور مناسب تجزیه و تحلیل شوند، تجزیه و تحلیل نامناسب لزوماً به معنای سوء رفتار نیست اما جعل و دستکاری داده ‎ها به منزله رفتار نادرست است.

دسترسی به داده ‎ها

داده‎های مورد استفاده برای حمایت از یافته‎های مطالعه باید در صورت درخواست از نویسنده مربوطه در دسترس باشد.

مطالعات مربوط به انسان و حیوانات

تمام مقالاتی که نتایج تحقیقات تجربی مربوط به افراد انسانی را گزارش میکنند، باید حاوی بیانیه‌ای باشد که تأیید کند رضایت آگاهانه از هر آزمودنی یا از قیم او گرفته شده است. تمام مطالعات حیوانی یا انسانی باید پس از تأیید پروتکل آزمایشی توسط کمیته اخلاق محلی مورد استفاده قرار گیرد.

تضاد منافع

o تضاد منافع معمولاً ممکن است کاملاً آشکار نباشد و احتمال دارد بر قضاوت نویسنده، داوران و ویراستاران تأثیر بگذارد.
o این موارد بعضاً به عنوان مواردی توصیف شده اند که وقتی بعداً آشکار شوند، خواننده معقول را دچار گمراهی یا فریب خوردن میکند.
o مصادیق تعارض منافع ممکن است شخصی، تجاری، سیاسی، دانشگاهی یا مالی باشند. منافع «مالی» ممکن است شامل اشتغال، تأمین مالی تحقیقات، مالکیت سهام یا سهام، پرداخت برای سخنرانی یا سفر، مشاوره و پشتیبانی شرکت برای کارکنان باشد.
o در این نشریه ارسال فرم تعارض منافع الزامی است و نویسندگان باید هرگونه تضاد منافع بین نویسندگان یا سازمانها را در فرم تعارض منافع ذکر نمایند. (منوی فرمهای نشریه را ببینید)

فرایند داوری همتا

o این مجله از داوری همتا دو سو ناشناس استفاده میکند، به این معنی که هم هویت داور برای نویسنده و هم هویت نویسنده برای داوران ناشناس است.
o برای تسهیل این امر، نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که مقالات آنها بگونه ای تهیه شده است که هویت آنها را آشکار ننماید.
o نویسندگان این حق را دارند که به دلیل تضاد منافع احتمالی، در صورتی که نخواهند مقاله شان توسط یک داور خاص بازبینی شود، با سردبیر ارتباط برقرار کنند.

سیاست آرشیوی

o خط مشی سیاست آرشیوی نشریه سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی ، استراتژی و سیاست نشریه را در قبال آرشیو و بایگانی نسخه‎هایی از مقالات توسط نویسندگان در فضاهایی مانند صفحات وب شخصی و سازمانی و مخازن موضوعی مختلف، بیان میکند.
o سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی تحت مجوز دسترسی آزاد (Open Access) منتشر میشود و بر این اساس مقالات را میتوان بلافاصله طبق شرایط مجوز خاص نشریه (CC-BY 4.0) آنها در دسترس قرار داد. اگر نویسنده‌ای مقاله‌ای را تحت مجوز دسترسی آزاد منتشر کرده باشد، نویسنده از سوی این نشریه مجاز است تا نسخه منتشر شده را در هنگام انتشار بجای نسخه‌های خطی پذیرفته شده به اشتراک بگذارد.
o نویسندگان همچنین میتوانند از اطلاعات چکیده و استناد (مانند عنوان، نام نویسنده، تاریخ انتشار) مقاله خود در هر مکانی و در هر زمان از جمله رسانه‌های اجتماعی مانند لینکدین، فیسبوک، وبلاگها و توییتر مجدداً استفاده کنند، مشروط بر اینکه در صورت امکان، پیوندی به مقاله اضافه شود. ترجیحاً پیوند باید شامل شناسه دیجیتال شی (DOI) باشد که در اطلاعات استناد در مورد مقاله به صورت آنلاین یافت میشود. نسخه پذیرفته شده ممکن است در: وب سایت شخصی نویسنده و/یا مخزن یا آرشیو شرکت/موسسه نویسنده قرار گیرد.
سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی اکنون به طور رسمی در پایگاههای زیر آرشیو شده است:
o سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (NLAI)
o پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
o بانک اطلاعات نشریات کشور Magiran

برنامه زمانبندی انتشار

سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی ، به صورت ماهنامه منتشر میشود و دوازده شماره را در سال منتشر میکند. تمامی مقالات منتشر شده از ابتدا تا کنون در وب سایت اختصاصی نشریه در دسترس خواهد بود.

حریم خصوصی و محرمانه بودن

o محرمانگی در تمام فرایندهای بررسی مقاله و توسط تمامی نقشها لازم است رعایت شود.
o تمامی مقالات باید با رعایت محرمانگی بررسی شوند.
o داوران نیز حقوق محرمانگی دارند که سردبیر باید به آن احترام بگذارد. اگر ظن عدم صداقت یا تقلب در مقاله وجود داشته باشد، ممکن است محرمانگی نقض شود، اما در غیر این صورت باید رعایت شود.
o علاوه بر نویسندگان و داوران، ویراستاران از افشای اطلاعات مربوط به مقالات (از جمله دریافت، محتوا، وضعیت در فرآیند بررسی، انتقاد داور، یا سرنوشت نهایی) منع میشوند.
o ویراستاران باید به داوران توضیح دهند که مقلاتی که برای بررسی ارسال میشوند، در مالکیت و دارایی خصوصی نویسندگان هستند و داوران و کارکنان تحریریه باید با خودداری از بحث عمومی یا تصاحب آثار نویسندگان قبل از انتشار مقاله، به حقوق نویسندگان احترام بگذارند.
o داوران مجاز نیستند که از مقاله برای خود کپی تهیه کنند و اجازه ندارند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند مگر در صورتی که دبیر یا سردبیر به آنها اجازه دهد.
o همچنین بدون اجازه داور، نویسنده و ویراستار، نظرات بازبینی و داوری نباید به‌صورت عمومی منتشر شود.

صاحب امتیاز و ناشر

انتشارات امید مجد

حق چاپ (حق انتشار) و مجوز انتشار

نشریه سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی دسترسی آزاد و فوری به محتوای خود را فراهم میکند. همه مقالات این مجله تحت مجوز بین‌المللی ¬Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY 4.0) منتشر میشوند که استفاده، اشتراک‌گذاری، اقتباس، توزیع، و تکثیر در هر رسانه یا قالبی را تا زمانی که نویسنده (نویسندگان) اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند، مجاز میسازد. تحت مجوز دسترسی آزاد، نویسندگان حق چاپ را برای محتوای مقالات خود حفظ میکنند، اما به دیگران اجازه میدهند تا محتوا را دانلود، استفاده مجدد، چاپ مجدد، تغییر، توزیع و/یا کپی کنند (تا زمانی که نویسندگان اصلی و منبع به درستی ذکر شده باشند و به اصل منبع به درستی استناد شده باشد).
در این نشریه نویسندگان تمامی حقوق (از جمله حق چاپ) را به طور نامحدود حفظ میکنند.

تبلیغات

نشریه سبک شناسی و تحلیل متون نظم و نثر فارسی تبلیغات ندارد.

اصلاحیه یا بازپسگیری مقالات

برای حفظ یکپارچگی سوابق علمی و دانشگاهی، گاهی ممکن است نشریه به ضرورت مجبور به انتشار اصلاحیه یا بازپسگیری مقاله منتشر شده در مجله باشد. طبق هنجارهای مورد توافق جامعه دانشگاهی، این کار معمولاً با انتشار "اصلاحیه" یا "بازپسگیری" و بدون ایجاد تغییرات در مقاله اصلی و فقط با انتشار مقاله جدیدی که یک هایلایت اصلاحیه یا بازپسگیری دارد، انجام میشود. مقاله اصلی در مالکیت عمومی باقی میماند و معمولاً باید در Erratum یا Retraction بعدی نمایه شود. در موارد استثنایی که مطالب مقاله قابل اصلاح نباشد ممکن است مجبور شویم مطالب را از وبسایت و سایتهای آرشیو خود حذف کنیم. ممکن است لازم باشد نویسنده (نویسندگان) اصلی با اظهار نظر در مورد مقاله منتشر شده، اصلاحات جزئی در مقالات منتشر شده انجام دهند. تنها در صورتی قابل قبول خواهد بود که اصلاحات بر نتایج یا نتیجه گیری مقاله تأثیری نداشته باشد.
• اصلاحیه
تغییرات در مقالات منتشر شده که بر معنا و نتیجه مقاله تأثیر میگذارد، اما کل مقاله را باطل نمیکند، ممکن است به صلاحدید ویراستار یا ویراستاران، با انتشار یک Erratum (اصلاحیه) نمایه شده و مرتبط با مقاله اصلی اصلاح شود. تغییرات در نویسندگی مقالات منتشر شده از طریق Erratum تصحیح میشود.
• بازپسگیری
اگر اطلاعات علمی در یک مقاله به طور قابل توجهی در موارد نادر به خطر بیفتد، ممکن است مناسب باشد که مقالات منتشر شده پس گرفته شود. در این موارد تصمیمات نشریه باید با دستورالعمل های بازپس گیری COPE مطابقت داشته باشد. مقالات پس گرفته شده نمایه شده و به اصل مقاله ارجاع داده میشود.