فصل نامه علمی پژوهشی بهار ادب | Journal

درباره بنیانگذار

 بنیانگذار فصلنامه

 

نشانی و تلفن تماس

آدرس : تهران صندوق پستی:

14665-1558 به نام امید مجد 

کد پستی : 1981619353 

تلفکس : 22065569-021

ایمیل : info@bahareadab.com 

 

امار سايت

كل بازديدها:
امروز: 391
دیروز: 733
مجموع: 504,262


 

توضیحات

* در این سایت دﺳﺘﺮﺳـﯽ آزاد ﺑﻪ ﻣﻘﺎﻻت وجود دارد.
* نسخه برداری و استفاده از مقاله های این نشریه تابع قانون دسترسی آزاد Creative Commons Attribution 4 می باشد.Creative Commons License

لینک نمایه در سایت ISC
لینک نمایه در سایت SID
ارزیابی و رتبه بندی نشریات
سامانه اطلاعات پژوهشی ایران

 

انتشارات امید مجد

 
انگیزه‌ها و شیوه‌های دشوار سازی در سروده‌های علی معلم دامغانی

چکیده

دشوارسازی (difficult making) یکی از هنرسازه‌‏ها (device) یا شگردهای رایج در ادبیات است که در شعر علی معلم دامغانی بسیار برجسته شده و در جایگاه وجه غالب نشسته است؛ یعنی عنصر تعیین‌کننده‌ای که بر عمدۀ مسائل زبانی، بلاغی و محتوایی شعر او سایه انداخته است.

در شعر انقلاب، معلم از برترین مصادیق دشوار‌گویی است که شعرش در عین دشواری، با اقبال و شهرت نسبی مواجه شده است. این امر باعث شده که شعر معلم بارها مورد توجه محققان قرار بگیرد و از دیگر سو، شعرا رغبت یا توانایی تقلید شیوۀ او را نداشته باشند و شیوۀ او به جریان شعری تبدیل نشود.

در جستار حاضر شیوه‌های دشوارسازیِ معلم در حوزۀ این علوم ادبی بررسی میشود: دستور زبان (سطح صرفی و سطح نحوی)، معانی (تغییر بافتار و ایجاز)، بیان (دورخیالی و کنایه)، بدیع معنوی (بینامتنیت: تضمین، تلمیح و اشاره).

غیر از اسباب و راهکارهای دشوارسازی، انگیزه‌های دشوارزبانی نیز بررسی شده‌اند. شواهد نشان میدهند که میل به تمایز و تشخص زبانی و در پاره‌ای موارد عدم درک عمیق و درازمدت از محتوای به نظم درآمده، اصلیترین انگیزه‌های دشوارزبانی معلم باشند.
نویسندگان: رضا بیات
کلمات کلیدی: علی معلم دامغانی، شعر انقلاب اسلامی، دشوار سازی، نقد دستوری ، نقد واژگانی، ایجاز، دورخیالی، بینامتنیت
دانلود مقاله