فصل نامه علمی پژوهشی بهار ادب | Journal

درباره بنیانگذار

 بنیانگذار فصلنامه

 

نشانی و تلفن تماس

آدرس : تهران صندوق پستی:

14665-1558 به نام امید مجد 

کد پستی : 1981619353 

تلفکس : 22065569-021

ایمیل : info@bahareadab.com 

 

امار سايت

كل بازديدها:
امروز: 63
دیروز: 397
مجموع: 522,181


 

توضیحات

* در این سایت دﺳﺘﺮﺳـﯽ آزاد ﺑﻪ ﻣﻘﺎﻻت وجود دارد.
* نسخه برداری و استفاده از مقاله های این نشریه تابع قانون دسترسی آزاد Creative Commons Attribution 4 می باشد.Creative Commons License

لینک نمایه در سایت ISC
لینک نمایه در سایت SID
ارزیابی و رتبه بندی نشریات
سامانه اطلاعات پژوهشی ایران

 

انتشارات امید مجد

 
پژوهشی در تلمیحات شعر صائب و تصرفات وی در آن

چكيده

تلمیح مانند دیگر صناعات ادبی به شرط بهره­مندی از مایه­های قویی هنری میتواند در برانگیختن عواطف و قدرت القایی و خیال­انگیزی کلام نقش برجسته­ای داشته باشد. طرز تلقّی شاعران از تلمیح صرف نظر از شرایط سیاسی و اجتماعی، با نبوغ و استعدادهای فرهنگی آنان پیوند تنگاتنگی دارد؛ و شاهکارهای منظوم و منثور ادب فارسی گواه راستینی براین مدّعاست. نگرش سرایندگان فارسی زبان به این صنعت ادبی در دوره­های مختلف به گونه­های متفاوتی چون تمایل بیشتر به نوع ایرانی، تعادل میان اشارات ایرانی و سامی و نیز استیلای تلمیحات سامی اسلامی و تحقیر اسطوره­های ایرانی تجلّی یافته است.

در سبک هندی کاربرد تلمیحات، به اقتضای اسلوب ویژة آن در مقایسه با سایر فنون ادبی از بسامد بالایی برخوردار است. در این میان سودای مضمون­تراشی و شکار مضمونهای باریک و حیرت­انگیز موجب می­شود تا صائب به مراتب بیشتر از دیگران از تلمیحات و اشارات استفاده کند. تلمیحات شعر او تلمیحاتی هستند که در دوره­های گذشته در آثار شعرای پیشین به وفور به تثبیت رسیده با این تفاوت که او بنا به اغراضی چون مضمون آفرینی، ایجاد پیوندهای تناظری و رمزی و کنایه­ای ساختن کلام از تصرّف و دگرگون ساختن آن پرهیز نمی­کند.

 

صائب هر چند که در عرصة تلمیحات و برخورد با اساطیر ایرانی مانند برخی از شعرای عصر سلجوقی به ضدیّت با اسطوره­های ایرانی و خوار داشت آن مبادرت نمی­کند امّا به تلمیحات سامی بیشتر از نوع ایرانی اهمیت می­دهد. همچنین در شعراو به رغم استفادة فراوان از عناصر فرهنگ­ سامی به ویژه اسلامی، اشارة مستقیم به آیات و احادیث و نیز پرداختن به معارف و عناصر مکتب تشیّع جلوة چشم­گیری ندارد.

نویسندگان: محمد خاکپور
کلمات کلیدی: سبک هندی، صائب، تلمیحات، تصرفات، سبک شناسی، مضمون¬پردازی
دانلود مقاله